Cezayir Hakkında

Cezayir Hakkında

Topraklarının beşte biri Sahra Çölü ile kaplı olan Cezayir, daha çok çölleri, Akdeniz sahilinde yer alan başkent Cezayir ve Kuzey Afrika'da özgün bir yaşam biçimi ve kültüre sahip Berber Kavmi ile dikkatleri çeken bir ülkedir.

Roma döneminden günümüze kadar önemli bir deniz limanı olan Cezayir, sahil boyunca yer alan plajlarının yanı sıra iyi korunmuş tarihi kalıntıları ile mistik bir hava estirir. Özellikle Djemila ve Timgad'da yer alan çarpıcı kalıntılar görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Kentte bulunan dolambaçlı vadiler, camiler ve eski Türk evleri insanda hayranlık uyandırır.

Başkente çok yakın bir noktada ve Akdeniz sahilinde yer alan Tipasa; çarpıcı Roma, Punik ve Hristiyanlık kalıntıları bulundurur. Ayrıca burada bulunan ve Ortaçağ Numudia'ya ait mozole insanları büyülüyor. Ülkenin kuzeyine yakın bölümünün orta kesimlerinde yer alan Qued M'Zab Nehir Vadisi, Ghardaia'ya ev sahipliği yapar. Beş kasabadan oluşan bu bölge, muhafazakâr bir Müslüman tarikatı olan Mozabites'i barındırır. Burası, çarşıları ve halılarıyla ünlüdür.

Sahra Çölü'nde yer alan bir vaha kasabası olan Timimoun, hayalleri süsleyebilecek güzellikte bir yerdir. Barındırdığı 400.000'i aşkın palmiye ağacı ve yerel sanatın en güzel örneklerinden olan çanak çömleklerin rengindeki yapılar, burayı ziyaret edenleri büyülemektedir. Bu yerleşim bölgesinde bulunan Gourara'nın terasından muhteşem vaha manzaraları, insanın gözlerine masaj yapar.

Özellikle gün batımında ortaya çıkan görüntüler benzersizdir. Timimoun'a yakın bir yerde yer alan Tasfaoud Köyü, sevimli bir vahadır. Burada, 13. yüzyıldan kalma Almohad Kalesi ve olağanüstü çöl sulama sistemi, görülmeye değerdir.

Cezayir (Berberi dilleri: Dzayer; Arapça: الجزائر) ya da resmi adıyla Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuzey Afrika'da ülke, Afrika'nın en büyük ülkesi. Cezayir'in komşuları kuzeydoğuda Tunus, doğuda Libya, güneydoğuda Nijer, güneybatıda Moritanya ve Mali, batıda Fas ve Batı Sahra'dır. Etnik açıdan bir İslam, Arap ve Berberi ülkesidir. Ülke ismi (El Cazayir) Arapçada "adalar" anlamına gelir.

Ülkenin başında 5 yılda bir seçilen cumhurbaşkanı bulunur. Cumhurbaşkanı ayrıca Bakanlar Meclisi ve Yüksek Güvenlik Konseyi'nin de başıdır. Cumhurbaşkanı ayrıca bakanları ve başbakanı da atar.

Cezayir, Afrika kıtasının en zengin ülkelerinden biridir. Yıllık 113,6 milyar dolarlık gayri safi milli hasıla ile Güney Afrika Cumhuriyeti'nden sonra kıtanın en büyük ikinci iktisadına sahiptir. Para birimi 'Cezayir Dinarı'dır.

Cezayir, önemli bir doğal gaz (üretimde dünya 5.si, ihracatta 4.sü gelir) ve petrol (üretimde 13. ihracatta 9.) üreticisi ve ihracatçısıdır. Ülkenin güney batısında demir, güney ucunda ise uranyum ve çinko yatakları bulunur. Bir kamu şirketi olan Sonatrach tarafından çıkarılan petrol ve doğal gaz, ülkenin başlıca gelir kaynağıdır. Cezayir, tarım reformu ve ağır sanayinin modernizasyonu yoluyla iktisadını canlandırmayı denemiştir, ancak petrol ve doğal gaz kökenli ürünler hâlâ ihracatın neredeyse tamamını oluşturur.

Denize yakın kesimde tarıma elverişli alanlarda başta zeytin gibi Akdeniz iklimi bitkileri yetişir. Cezayir, bakla tarımında dünya 1.si, incirde 5.si, hurmada 6.sı, kayısıda 9.su, bademde 10.su gelir, buna karşın tarım ürünlerinin büyük kısmını ihraç edemez.

Cezayir'in dış borçları 2005 yılında 17,5 milyar dolar iken Aralık 2006'da 4,7 milyar dolara düşmüştü. Ülke, dış borçlarını yavaş yavaş kapatmakta, bunda artan petrol fiyatlarından yararlanmaktadır. Bir OPEC ülkesi olan Cezayir, sağlam bir iktisada sahiptir. Petrol ve doğalgaz gelirleri dış borçları azaltmakta kullanıldığı gibi önemli altyapı projelerinin gerçekleşmesini de sağlamaktadır.