Ankara Cezayir Büyükelçiliği

Cezayir Büyükelçiliği

Cezayir Büyükelçiliği Ankara, Cezayir Devletinin Türkiye'deki resmi temsilcisidir. Türkiye ve Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Cezayir Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Cezayir Vizesi ve Cezayir Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir. Cezayir'e seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Cezayir İstanbul Başkonsolosluğuna ve Cezayir Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Cezayir Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Cezayir vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi resmi evrak işlerini de yürütmektedir.

Cezayir Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri

Adres: Şehit Ersan Caddesi No: 42 Çankaya - Ankara Posta Kodu: 06680

Cezayir Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk Bölümü çalışma saatleri

Pazartesi-Perşembe 09:00-12:00 -13:00-17:00 arasında

Cuma 09:00-12:00- 13:00-16:00

Cezayir Büyükelçiliği Ankara Vize Bölümü Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma arası 10:00-12:00- 16:00-17:00 arası çalışılmaktadır.

Cezayir Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Cezayir vize işlemleri için Cezayir Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunabilirler. Türkiye'de ikamet eden Cezayir vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Cezayir Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Kısa süreli Cezayir vizeleri olarak kabul edilen Cezayir Turistik Vizesi, Cezayir Ticari Vizesi ve Cezayir Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Cezayir Büyükelçiliğine,Cezayir Başkonsolosluğuna ve Cezayir vize başvurularını kabul eden Vize Merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Cezayir Büyükelçiliği Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Cezayir vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemleri için Ankara Cezayir Büyükelçiliğine başvuruda bulunabilirler. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Cezayir vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Cezayir Büyükelçiliğinde gerçekleştirebilirler. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının ve fotokopisinin ve pasaporta uyumlu 2 adet 45-60 mm (4.5-6 cm) ya da 50-60 mm (5-6 cm) ebatlarında beyaz fonlu biyometrik fotoğrafın hazır bulundurulması gerekmektedir. Parmak izi işlemleri ilgili makamlar tarafından uygulanmaktadır.

Cezayir Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Cezayir Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Cezayir Konsolosluğu ve Cezayir Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. Ancak uzun süreli Cezayir vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Cezayir Konsolosluğu'na veya Cezayir Büyükelçiliği'ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Cezayir Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Cezayir Turistik vize, Cezayir Ticari vize, Cezayir Aile Ziyareti vizesi ve Cezayir transit vize başvuruları yapılabilmektedir. Cezayir vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmışsa dahi başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Cezayir Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne aittir.

Cezayir Vize Başvuru Formu

Cezayir Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Cezayir Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Cezayir Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. Cezayir vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak da doldurulabilir.

Cezayir vize başvuru formu

Cezayir Konsolosluk İşlemleri

Cezayir Konsolosluğu ve Cezayir Büyükelçiliği, Cezayir'e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Cezayir vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Cezayir temsilcilikleridir. Cezayir Konsolosluğu ve Cezayir Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Cezayir vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Cezayir Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de yaşayan Cezayir vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Cezayir Ankara Büyükelçiliği konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Cezayir Ankara Büyükelçiliği'nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir.

Cezayir Vize Çıkış Süresi

Cezayir vize başvurularınızın sonuçlanma süresi ortalama olarak 10 iş günüdür. Cezayir vize başvuru işlemlerine seyahat başlangıç tarihinden en az 1 ay öncesinden başlanması olası bir aksaklıkta oluşabilecek vize işlem süresinin uzaması durumunda başvuru sahibine gerekli vakti sağlayacaktır. Bu sebeple Cezayir Konsolosluğunun ek evrak isteme olasılığına veya yoğunluğuna bağlı olarak oluşabilecek vize işlem süresinin uzama ihtimaline karşı 1 ay önceden vize başvurusunun yapılması tavsiye edilir.

Cezayir Vize Reddi

Cezayir'e hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Cezayir temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler. Cezayir vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Cezayir Konsolosluğu ve Cezayir Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Cezayir vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Cezayir Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. Cezayir vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması gibi durumlarda Cezayir vizesi başvurusu, Cezayir vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.